FASCINATION ABOUT CZARNA PLAMKA NA OKU

Fascination About czarna plamka na oku

Fascination About czarna plamka na oku

Blog Article

Czynniki te to między innymi: cukrzyca typu one, choroby układu krążenia, infekcje oczu, krótkowzroczność, ciągłe stosowanie kortyzonu, przypadki jaskry w rodzinie oraz wiek powyżej sixty five roku życia.

Triamcynolon – to pochodna prednizolonu. Lek ten ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i hamuje podziały komórek. W okulistyce był jednym z pierwszych leków podawanych bezpośrednio do środka oka. Podaje się go do wnętrza oka “off label” czyli poza wskazaniami gdyż jest on zarejestrowany jako lek do podawania domięśniowego.

Objawy współtowarzyszące: błyski i zygzaki przed oczami, ubytki w polu widzenia, silny ból głowy, który pojawia się zwykle po godzinie od wystąpienia mroczków.

Produkty, których lepiej unikać to tłuszcze trans i wszelkie przekąski, w których mogą występować – batoniki, ciastka, chipsy. Warto zrezygnować również z dużych ilości mięsa, gazowanych napojów i używek – alkoholu i papierosów.

Nie ma skutecznej metody na uniknięcie zachorowania na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Nadal podstawą profilaktyki jest zdrowy tryb życia: zaprzestanie palenia, umiarkowany wysiłek fizyczny i dieta oparta na ogólnych zaleceniach żywieniowych z uwzględnieniem źródeł karotenoidów i antyoksydantów (luteina, zeaksantyna, witamina C i E), kwasów omega-three oraz niektórych pierwiastków (cynk).

Przy jasnym świetle zauważasz u siebie plamkę w polu widzenia? Takie zjawisko jest nazywane mętami bądź pływakami. Zazwyczaj powstaje wtedy, gdy dochodzi do zmian w żelowej substancji, która naturalnie występuje w oku. Wówczas nie zostały rozpuszczone wszystkie cząsteczki żelu, przez co unoszą się w ciekłym białku.

Budowa oka ludzkiego, dzięki któremu możliwe jest odbieranie aż 80% informacji o otoczeniu, przypomina precyzyjnie skonstruowany „aparat” optyczny.

Zdarza się jednak, że problemy z plamką żółtą dotykają dzieci. Przykładem może być dystrofia Stargardta – choroba dziedziczna, dotycząca obojga oczu, polegająca na zaniku fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego w plamce.

Dzięki temu na małej przestrzeni (jaką stanowi foveola) może znajdować się duże zagęszczenie fotoreceptorów. Daje to możliwość zarejestrowania przez siatkówkę szczegółów obrazu, których pozostałe jej obszary nie są w stanie tak dokładnie zanalizować.

Iniekcje do gałki ocznej – obecnie stosowane są następujące preparaty: aflibercept, ranibizumab i bewacyzumab (bewacyzumab nie jest zarejestrowany do leczenia chorób okulistycznych, jest jednak stosowany w wielu krajach, wykazuje podobne działanie jak zarejestrowane preparaty). Zastrzyki podawane są w znieczuleniu miejscowym i nie wymagają pozostania w szpitalu. Preparaty te mają zahamować rozwój neowaskularyzacji podsiatkówkowej (tworzenia się nieprawidłowych naczyń krwionośnych) i zatrzymać articleęp choroby.

Przy zwyrodnieniu plamki teoretycznie nie można mówić o całkowitej ślepocie, bo siatkówka obwodowa działa prawidłowo. Natomiast uszkodzone jest centralne widzenie,  konieczne  do wykonywanie precyzyjnych czynności.

Niestety prawda jest taka, że jeden udar czy zawał zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych incydentów u tego samego pacjenta. Konieczne jest więc eliminowanie zagrożeń krążeniowych i przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. W przypadku wątpliwości zawsze należy brać pod uwagę całość obrazu klinicznego i konkretną sytuację. Pamiętać należy również, że w niektórych przypadkach czekanie z leczeniem okulistycznym 6 miesięcy, może oznaczać dla pacjenta ślepotę.

Można jednak ograniczyć czynniki ryzyka – na website przykład alergicy powinni powstrzymywać się od pocierania oczu albo zapobiegać uczuciu swędzenia. W tym celu można zastosować odczulanie albo odpowiednie leki.

Budowa plamki żółtej jest bardzo ciekawa. Mimo że cała siatkówka ma prawie płtalk toą powierzchnię, w centrum plamki znajduje się malutki dołeczek – foveola.

Report this page